Transgraniczna integracja międzypokoleniowa
Projekt dotyczy transgranicznej i międzypokoleniowej współpracy juniorów i seniorów. Powstania sieć stowarzyszeń, grup nieformalnych i instytucji pracujących z juniorami i seniorami w 6 partnerskich miastach - 3 polskich i 3 czeskich. Partnerzy założyli serię działań takich jak: międzygeneracyjne warsztaty przygotowawcze we wszystkich miastach których wyniki będą prezetowane podczas 18 polsko - czeskich warsztatów oraz 6 wydarzeń integracyjnych.
Głównym celem projektu jest zwiększenie intensywności współpracy społeczności polskiej i czeskiej żyjącej na pograniczu. Cel zostanie osiągnięty poprzez zaproponowane działania, w ramach których dojdzie do integracji na dwóch głównych płaszczyznach - transgranicznej oraz międzypokoleniowej. Działania projektu (działania przygotowawcze, warsztaty integracyjne i wydarzenia integracyjne) kierowane są do seniorów i młodzieży z miast partnerskich.
Celami szczegółowymi są:
- wzmocnienie współpracy pomiędzy juniorami i seniorami w obrębie miast partnerskich. Cel zostanie osiągnięty poprzez proponowane działania przygotowawcze. W ramach tych działań juniorzy i seniorzy z danego miasta przeprowadzą działania integracyjne oraz przygotują programy, które będą następnie prezentowane podczas transgranicznych warsztatów oraz wydarzeń integracyjnych z udziałem wszystkich miast partnerskich.
- wzmocnienie współpracy polskich i czeskich organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i instytucji zajmujących się pracą z młodzieżą oraz pracą z seniorami. W ramach projektu powstanie sieć takich organizacji, które będą mogły się poznać i nawiązać współpracę. W ramach projektu zostaną im udostępnione konkretne narzędzia (strona www, centrum współpracy JUS w Kłodzku, zaproszenie do prezentacji i współpracy podczas warsztatów i wydarzeń integracyjnych), które pozwolą na osiągnięcie celu i późniejszą realizację projektów transgranicznych.
- ograniczenie negatywnych stereotypów panujących wśród grup docelowych (dotyczących zarówno seniorów jak i juniorów). Dzięki zaangażowaniu młodzieży i osób starszych we wspólne działania transgraniczne nastąpi przełamywanie barier i wzmocni się pozytywny wizerunek grup docelowych.
W ramach projektu będą realizowane następujące działania:
- Promocja projektu - głównym narzędziem promocyjnym będzie strona internetowa, która powstała w ramach projektu "Aktywny senior", która zostanie dostosowana do niniejszego projektu. Inne narzędzia to banery, plakaty, informacje medialne, roll-up.
- Warsztaty integracyjne. Każdy z partnerów zrealizuje 3 całodniowe warsztaty integracyjne dla miast partnerskich z drugiej strony granicy.
- Wydarzenia integracyjne - Każdy z partnerów zrealizuje 1 całodniowe wydarzenie integracyjne dla wszystkich miast partnerskich.
We wszystkich wydarzeniach będą brali udział juniorzy i seniorzy oraz przedstawiciele i liderzy stowarzyszeń i organizacji pracujących z tymi grupami docelowymi.
Program Współpracy Transgranicznej 2014 – 2020
Interreg V – A Republika Czeska – Polska
Oś Priorytetowa: 11.4. Współpraca instytucji i społeczności
Numer Projektu: CZ.11.4.120/0.0/0.0/17_028/0001652
Całkowita wartość Projektu: 581 777,88 euro
Kwota dofinansowania: 494 511,19 euro
partner wiodący: Gmina Miejska Kłodzko
partnerzy: Gmina Kędzierzyn-Koźle, Mesto Hronov, Stowarzyszenie Barunka z. s. z Ceskiej Skalicy, Mesto Nachod, Gmina Miasto Świdnica
Kontakt z nami
Jeśli masz pytania skontaktuj się z nami
57-300 Kłodzko, pl. B. Chrobrego 1
+48 74 865 46 28
umklod@um.klodzko.pl
www.um.klodzko.pl